در حال بارگذاری ...
پرورش استعداد بازیمود
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
آموزش بازی تکامل

در حالی که بازی فکری برای رشد کودک بسیار مهم است، برای افراد در هر سنی نیز  فواید بی شماری دارد. بازی های فکری می توانند به زندگی شادی بیافزایند، استرس را از بین ببرند، یادگیری را افزایش دهد و شما را به دیگران و دنیای اطرافتان متصل کنند. بازی تکامل یا اولوشن در حال حاضر یکی از بازی های بسیار محبوب در بین جوانان و بزرگسالان است. آموزش بازی تکامل بسیار ساده بوده و هر کسی به راحتی می تواند آن را یاد بگیرد و به بازی کردن بپردازد در واقع بازی فکری تکامل یا دیگر بازی های فکری عملی هستند که برای لذت و تفریح انجام می شوند.

بازی های فکری موجب بهزیستی شناختی، جسمی، اجتماعی و عاطفی کودکان و بزرگسالان می شوند و تا حدودی آن ها را بهبود می بخشند. در واقع افراد از طریق بازی های فکری با خود و جهان اطراف آشنا می شوند و اطلاعاتی در این باره کسب می کنند. علاوه بر این افرادی که به بازی کردن می پردازند مهارت های مورد نیاز برای کار، روابط و مطالعه را یاد می گیرند؛ اعتماد به نفس، انعطاف پذیری، مهارت های اجتماعی، استقلال، کنجکاوی، کنار آمدن با موقعیت های چالش برانگیز از ویژگی های استفاده از بازی های فکری می باشد. در ادامه قصد معرفی و آموزش بازی تکامل را داریم پس با سایت بازیمود همراه باشید تا درباره این بازی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

بازی تکامل از پیدایش تا کنون!

در حال حاضر تقریبا 8 میلیون گونه جانوری روی کره زمین زندگی می کنند و این آمار تقریباً خیلی زیاد است! اما زمانی آمار جالب تر می شود که شما بدانید دانشمندان تخمین زدند99/9  از این گونه های جانوری که در ابتدا روی کره زمین زندگی می کردند منقرض شده اند. حالا به نظر شما دلیل انقراض همه موجودات چه چیزی می تواند باشد؟ این یک درصدی که تاکنون توانسته اند به بقا و حیات خود ادامه بدهند چه ویژگی هایی داشتند؟  فیل ها چه ویژگی های برتری نسبت به ماموت داشتند و مارمولک ها نسبت به دایناسورها از چه ویژگی بهتری برخوردار بودند که از خطر انقراض در امان مانده اند؟ در واقع مهم ترین و برترین چیزی که یک موجود برای ادامه حیات و بقای خود نیاز دارد سازگاری است. همان طور که می دانید جهان، گونه های جانوری و همچنین محیط زیست دائماً در حال تغییر هستند. عوامل دیگری می توانند بقای نسل موجودات را به خطر بیندازند که این عوامل اعم از؛ دخالت حیوانات وحشی، یخبندان های زمستانی، قحطی و فراوانی غذا، روزهای داغ تابستانی و تغییرات دیگر می باشند.

 

نحوه انجام بازی تکامل

در بازی اولوشن یک اکوسیستم مشترک در بین افراد وجود دارد و هر بازیکن مسئولیت بقای نسل و ادامه حیات برخی از حیوانات را بر عهده دارد. حالا این بقای نسل تامین غذا، تکامل های نژادی، مقابله با خطرات محیط و همچنین افزایش تعداد گونه ها در اکوسیستم باشد. به عنوان مثال در شرایط کمبود غذا بازیکن برای حیوانات خود ذخیره کردن غذا را انتخاب می کند و بازیکن دیگر برای دسترسی به منابع غذایی جدید به ذخیره کردن چیز دیگری می پردازد. در این بازی ممکن است زندگی مورچگان را الگو قرار دهید تا خود حیوانات در زمان رقابت برای به دست آوردن غذا به همدیگر کمک کنند. نکته مهم و کلیدی که برای بقا و ادامه حیات گونه ها در اختیار ما قرار می گیرد این است که بازیکنان اکوسیستم موجود را که به کمک بازیکنان دیگر تشکیل می دهند در نظر بگیرند و در این حالت برنده بازی کسی می باشد که سازگاری بهتری با محیط زیست داشته باشد و بتواند بیشترین استفاده را از محیط ببرد.

 آموزش بازی فکری تکامل

در آموزش بازی تکامل یک بازیکن ممکن است بخواهد حیوانی را به گوشتخوار تبدیل کند در این حالت با شکار حیوانات دیگر می بایست به حفظ بقای خود کمک کند. همچنین حیوانات دیگر برای حفظ و بقای خود باید از برخی اقدامات دفاعی مناسب برای خود داشته باشد تا بتوانند از خود در برابر دشمن محافظت کنند برخی از این اقدامات شامل ساده ترین راه آن که افزایش سایز بدن است تا بالا رفتن از درخت، مخفی شدن در زیر زمین، یادگیری اقدامات دفاعی، مخفی شدن پشت حیوانات بزرگتر  یا استفاده از ایده لاک پشت می باشد و انتخاب آن به بازیکن بستگی دارد. از طرفی حیوانات گوشتخوار برای تکامل خود به مقابله می پردازند و این حیوانات نیاز به تکامل و یادگیری روش های جدید حمله را دارند. به طور مثال ممکن است برخی حیوانات گوشتخوار بالا رفتن از درخت را یاد بگیرند و به صورت مخفیانه یا گروهی به حمله ادامه دهند. در برخی مواقع ممکن است به حیوانات گوشتخوار هوشمند تبدیل شوند و خصیصه دفاعی خود را برای مقابله را یاد بگیرند. آموزش بازی تکامل بدین صورت است که شما تلاش می کنید بتوانید در هر شرایطی با ملاحظه همه خطرات بهترین تصمیمات را برای بقای نسل حیوانات خود بگیرید. علاوه بر این شرایط آینده حیوان را پیش بینی کرده و برای این شرایط آماده شوید. افزونه های معروف و برتر این بازی پرندگان را نیز به چرخه ی سیستم اضافه می‌کند و می تواند تاثیرات اقلیمی و آب و هوایی را در بقای نسل موجودات شبیه سازی کند.

بازی فکری برای افراد ۱۲سال به بالا گزینه مناسبی است اما افراد دیگر هم می توانند از آن استفاده کنند. زمان مناسب برای انجام کامل این بازی تقریبا ۶۰دقیقه بوده و شما به 2 تا 6 بازیکن برای شروع نیاز دارید. سطح بازی متوسط بوده و شما می توانید درجه سختی/ آسانی را بسته به انتخاب خودتان تغییر دهید.

چرا بازی های فکری مهم هستند؟

چند دلیل وجود دارد که نشان می دهد انواع بازی های فکری برای کودکان و بزرگسالان مهم هستند:

  1.         بازی باعث ایجاد تخیل و خلاقیت می شود

در طول بازی، افراد تخیل خود را گسترش می دهند. آن ها بازی های ساختگی می سازند یا راه حل های مختلفی را ارائه می دهند که در عین حال اعتماد به نفس آن ها افزایش می یابد. این افراد قوانین خودشان را می سازند و یاد می گیرند که چگونه آن قوانین را در صورت نیاز با شرایط خود تطبیق دهند. در واقع این ها مهارت های مفیدی برای هدایت زندگی و توسعه روابط با دیگران هستند. بازی های فکری مهارت هایی را ایجاد می کنند که افراد برای یادگیری آینده و حل مسئله به آن ها نیاز دارند، همچنین خلاقیت را بهبود می بخشند که سبب موفقیت در زندگی افراد می شود.

 

  1.       تقویت رشد شناختی با بازی فکری

تقویت رشد شناختی به چه معناست؟ این بدان معناست که بازی های فكری برای رشد سالم مغز ضروری هستند. بازی های فکری به رشد مغز در راه های مثبت کمک می کند و باعث تقویت و افزایش ارتباطات عصبی در مغز می شوند. این ها مسیرهایی در مغز هستند که برای تفکر از آن ها استفاده می کنیم، علاوه بر این آموزش بازی تکامل یا دیگر بازی های فکری موجب تقویت قشر پیش پیشانی مغز شده و در این حوزه بر نحوه یادگیری، حل مشکلات و کسب دانش در مورد محیط تأثیر مثبتی می گذارد.

 

  1.      مزایای عاطفی و رفتاری در بازی های فکری

هنگامی که فردی احساس کند که تحت فشار است، پیشنهاد می کنیم بازی فكری را در کنار دوستان و آشنایان خود انجام دهد این فعالیت ها چیزی بیش از حواس پرتی است در واقع آن ها راهی برای فرار از دغدغه کار و زندگی و تجربه لحظاتی شاد و مفرح در کنار یک دیگر است. البته بچه ها هم همین طور هستند، اگرچه به زمان بازی خیلی بیشتری نیاز دارند اما بازی مکرر و روزانه می تواند به کاهش اضطراب، استرس و تحریک پذیری کمک کند همچنین موجب شادی و عزت نفس در فرد می شود. بازی های فکری را می توان یک معلم عالی دانست چرا که از طریق بازی، افراد می آموزند که چگونه جهان را به گونه ای که امکان پذیر است درک، پردازش و هدایت کنند. آن ها با چگونگی کار گروهی، اشتراک گذاری، مذاکره، حل تعارضات و ... بیشتر آشنا می شوند و از فایده بازی های فکری بهرمند می شوند.

 

تاثیر بازی های فکری برای زندگی

تأثیرات مثبت آموزش بازی تکامل بر بازیکنان بسیار گسترده است، به طوری که این بازی بر سلامت روانی، عاطفی و جسمی آن ها تأثیر می گذارد. مزایای دیگر این بازی برای بزرگسالان بسیار گسترده است و همین امر باعث ایجاد ارتباط بهتر بین بزرگسالان و کودکان می شود. بازی تکامل به نوبه خود تاثیرات مثبت زیادی روی بازیکنان می گذارد و در پرورش مغز برای یادگیری گزینه کاربردی به شمار می رود. در مواقع استرس، انجام بازی های فکری یک راه آسان برای تقویت خلق و خوی شماست، بنابراین به جای استفاده از بازی های رایانه ای که آسیب های بدی روی شما می گذارند پیشنهاد ما این است که بازی فکری تکامل را تهیه کنید و در دورهمی ها بازی کنید و نهایت لذت را ببرید.

در زندگی پرمشغله و مدرن امروزی، بسیاری از ما آن قدر روی تعهدات کاری و خانوادگی تمرکز می کنیم که به نظر می رسد هرگز زمانی برای تفریح ​​و خوش گذرانی نداریم. تقریبا می توان گفت جایی بین کودکی و بزرگسالی، بازی را متوقف کردیم و وقتی اوقات فراغتی پیش می آید در مقابل تلویزیون یا کامپیوتر قرار می گیریم تا این که مانند دوران کودکی به بازی های فکری سرگرم کننده و شاداب بپردازیم. اما باید بگوییم بازی های فکری فقط برای بچه ها ضروری نیستند بلکه منبع مهمی برای آرامش و تحریک برای بزرگسالان نیز می باشند.