در حال بارگذاری ...
پرورش استعداد بازیمود
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
آموزش بازی فکری جایپور

جیپور یا جایپور یکی از بازی فکری است که به صورت دو نفره انجام می شود. این بازی در اصل برگرفته از نام شهری است واقع در هند که دیوارهای آن به رنگ صورتی است. دلیل اصلی صورتی بودن دیوارها تقسیم بازی و همچنین دلیل دیوارهایی که در کارت ها به این رنگ در آمده نیز همین است. بازی جایپور قوانین بسیار ساده و کمی دارد و چندان پیچیده نیست که هرکسی نتواند به بازی بپردازد. اما در عین حال، زمانی که به آموزش بازی جایپور بپردازید و تصمیم بگیرید که به فردی این بازی را آموزش دهید؛ متوجه می شوید که یادگیری آن برای بار اول چقد سخت است. پس کسی که اولین بار می خواهد این بازی را شروع کند راه سختی در پیش دارد و به تمرین مداوم نیاز دارد تا بر قوانین بازی به طور کامل مسلط شود.

 

تاریخچه بازی فکری جایپور

بازی فکری جایپور نخستین بار در سال 2009 توسط فردی به نام سباستین پوشن که مردی فرانسوی بود طراحی شد و تاکنون در بین بازی های فکری یکی از برترین ها بوده است که جوایز زیادی کسب کرده است. اکثر افراد می توانند از این بازی استفاده کنند اما، بیشتر برای گروه سنی 8 سال به بالا مناسب بوده و به صورت دو نفره انجام می شود. این بازی ترکیبی از هیجان و ریسک در کنار هم است که می تواند هوش اقتصادی و مدیریت مالی را در افراد تقویت کند. مزیت برتری که این بازی فکری نسبت به بازی های دیگر دارد این است که به تعداد زیادی بازیکن نیاز ندارد. بسیار خوش دست و کم حجم بوده و برای بازی به فضای خیلی بزرگی نیاز ندارید. در واقع آن چه بر جذابیت بازی های رومیزی می افزاید بیشتر به زیبایی ظاهری آن ها مربوط است. آموزش بازی فکری جایپور نیز از همان دسته بازی هایی است که در کنار کیفیت بالای خود از طراحی بسیار زیبای کارت ها و توکن ها برخوردار است و همین امر بازیکنان را تا حدودی تحت تاثیر قرار می دهد. آموزش بازی جایپور چندان دشوار نیست فقط شما باید بدانید که چه زمانی بخرید و چه زمانی با بالاترین میزان سود محصولات را بفروشید تا در بازی برنده شوید.

آشنایی با بازی جایپور

بعد از این که بازی جیپور را تا حدودی یاد گرفتید و آموزش بازی جایپور تکمیل شد، خواهید دید که این بازی بسیار ساده و روتین است. علاوه بر این چالش های زیادی مثل استفاده از شترها، فروش کالاها و دقت در این که چه کاری را در چه زمانی انجام دهید و این که نوبت حرکت با شما باشد یا حریف وجود دارد و شما باید تمام تلاش تان را بکنید تا با چالش های روبه رو شده بازی را ادامه دهید و برنده بازی شوید. راستی نقش پاندای پنهان شده در تصویر یکی از کارت ها چیست و چه چیزی را به ما نشان می دهد؟ آموزش بازی جایپور راحت است و طراح بازی آقای سباستین پاوچون نام دارد که بازی های فکری جذاب دیگری را هم طراحی کرده است و از جمله آن ها می توان به؛ آنلاک و جامائیکا اشاره کرد.

 

نحوه بازی جایپور

در بازی جایپور شما نقش یکی از دو تاجر قدرتمند شهر جایپور، پایتخت راجستان را بازی می کنید. اما نمی توان گفت همین برای شما کافی است! چرا که تنها یک بازرگان با دو« مهر عالی» حق و حقوق این را دارد که به دربار ماهاراجا رفت و آمد کند. بنابراین اگر می خواهید با مبادلات، خرید و فروش با قیمت های عالی و بهتر از رقیبان تان عمل کنید، باید حتما به گله شترها توجه ویژه ای داشته باشید.زمانی که در بازی نوبت به شما رسید می توانید تجارت ( فروش و تعویض کالا) کنید یا حتی کارت بردارید. اما اگر کارتی برمی دارید، باید حتما بین گرفتن یک کارت از بازار، گرفتن همه شترها یا تعویض کارت یعنی( 2 الی 5 تا) بین کارت های خودتان و بازار، انتخاب درستی داشته باشید.

 

اگر در این بازی اقدام به فروش کارت می کنید، بهتر است بدانید که فقط یک نوع کالا را می توانید بفروشید! و به همان اندازه کارت هایی را که به فروش می رسانید، توکن امتیاز آن نوع را دریافت کنید. هر چه بازی پیشرفت کند، ارزش توکن ها هم پایین می آید! پس در نتیجه عجله کنید! علاوه بر این اگر بتوانید سه، چهار یا پنج کارت از یک نوع کالا را بفروشید، جوایز ارزنده ای برای شما وجود خواهند داشت. پس بهتر است اندکی صبر کنید چرا که شما نمی توانید شتر بفروشید، اما برای تجارت شما آن ها گزینه بسیار مهمی به شمار می روند و در پایان هر دور ارزش زیادی دارند. اگر از آن ها به نحو درست استفاده کنید نقش مهمی در پیروزی شما خواهند داشت. پس سعی کنید هوشمندانه از آن ها استفاده کنید و زیرکانه عمل کنید تا در دور اول بازی برنده شوید.

 

مکانیسم های بازی جایپور

در برخی از بازی ها، بازیکنانی هستند که کارت ها را از یک زیر مجموعه محدود، مثل یک فضای ملموس برای مزیتی که در کوتاه/ بلند مدت دارند، جمع آوری می کنند و برای رسیدن به اهداف درون بازی مورد استفاده قرار می دهند.

نکته مهم: اکثر بازی هایی که کارت ها به راحتی از روی دسته بندی کارت ها برداشته می شوند، بازی های تهیه کارت نمی باشند. در واقع کارت برداشتن در آموزش بازی جایپو به این معناست که بازیکنان حق انتخاب دارند و می توانند برای بازیکنان کارت تهیه کنند در این صورت ممکن است کارتی را که شما می خواهید یک بازیکن دیگر بردارد. به عنوان مثال در بازی Ticket to Ride بازیکنان قادر به برداشتن کارت های خود از بین کارت های روشده هستند. البته اکثر کارت های یک بازی فقط به شکل تصادفی کشیده می شوند، اما باز هم یک بازی کارت برداشتن تلقی می شود. در اصطلاح کارت برداشتن در بازی بیشتر درباره بازی هایی اعمال می شود که در بازی یک بازیکن به جای برداشتن کارت، اشیا یا شی مشابهی را بر می دارد. در نتیجه نمی توان مفهوم کارت برداشتن را فقط به کارت بازی تعمیم داد. در واقع کارت به مجموعه ای از اشیا اشاره می کند که اطلاعات کارت ها به گیم پلی مربوط می شود.

 آموزش بازی فکری Jaipur - بازیمود

افتخارات مهم بازی جایپور

این بازی در سال 2010 نامزد بهترین بازی کارتی گلدن گیک Golden Geek شده است. همچنین در همان سال نامزد بهترین بازی دونفره Golden Geek را دریافت کرده است. بار دیگر در سال 2010 بازی توصیه شده اشپیل معرفی شده و برترین بازی فکری نام گرفت.

 

چیدمان بازی جایپور

در آموزش بازی جایپور ابتدا شما باید روی چیدمان این بازی رومیزی تمرکز کنید، به این صورت که 3 کارت شتر را به سمت رو و در وسط میز بازی بگذارید. همچنین بقیه کارت ها را به خوبی بر بزنید و به هر یک از بازیکنان حاضر در بازی 5 عدد کارت بدهید. مابقی دسته کارت ها را به سمت پشت روی میز بگذارید و از دسته کارت ها، دو کارت را رو کنید و در کنار کارت های شتر قرار بدهید. سعی کنید تمامی توکن را طبق دفترچه راهنما بچینید. حالا بازی آماده شده و بازیکنان می توانند بازی را شروع کنند و از هیجان و چالش های بازی نهایت لذت را ببرند.

 

هر بازیکن در نوبت خود می تواند:

یا کارتی بردارد و یا کارتی بفروشد‌. در هر نوبت از بازی شما فقط یک کار را می توانید انجام دهید. حالا اگر شما تصمیم بگیرید که کارت بردارید پس می توانید در سه حالت کارت بردارید:

  1.         برداشتن چندین محصول: شما می توانید هر تعداد محصولی که می خواهید را از بازار بردارید و دسته ای از کارت ها و یا شترها را جایگزین آن ها قرار دهید.
  2.       برداشتن یک کارت از محصول: شما می توانید یک کارت از محصول مورد نظرتان را بردارید و برای جایگزین آن یک کارت از دسته کارت ها را روی میز بگذارید.
  3.      برداشتن کارت های بیشتر: در این روش شما می توانید تمام کارت های شتر را بردارید و جای خالی کارت های شتر را با دسته ای از کارت های روی میز پر کنید.

اما اگر تصمیم قطعی شما فروش است، کارت هایی را که می خواهید بفروشید را در دسته کارت های باطله بگذارید و در قبال آن توکن های فروش را دریافت کنید؛ چنانچه که در این بازی شما فروش بزرگی انجام دادید مثلا 3 کارت یا تعداد بیشتری را فروختید، در کنار آن توکن جایزه دریافت می کنید. اما زمانی که شما می خواهید یک کالای گران قیمت( نقره، الماس یا طلا) را بفروشید، حتما باید 2 عدد کارت از آن ها را بفروشید.

 

همچنین اگر بتوانید به خرید و فروش کالاهای بیشتری بپردازید قطعا امتیاز بیشتری هم کسب خواهید کرد. انباری که در اختیار شما قرار دارد تنها 7 عدد کالا را در خود جای می دهد؛ بنابراین در انتهای هر دوره باید فقط 7 کارت در دست شما باشد. نکته دیگر این که در بازی شترها امتیازی ندارند ولی فرایند رفت و آمد را تا حدودی برای شما راحت تر می کنند. آموزش بازی جایپور وقتی تمام می شود که توکن های 3 نوع از کالا ها به کلی تمام شود و کارتی در دسته کارت ها برای کامل کردن بازار وجود نداشته باشد. زمانی که بازی تمام شد اگر بازیکن از 3 دست بازی توانسته باشد حداقل 2 دست را ببرد، وارد دربار شده و برنده بازی اعلام می شود

 

محتویات جعبه جایپور

8 عدد کارت البسه

6 عدد کارت طلا

6 کارت الماس

6 عدد کارت نقره

8 عدد کارت ادویه جات

10 عدد کارت چرم

11 کارت شتر

38 کارت توکن محصولات

1 توکن شتر

18 توکن جایزه

3 توکن نشان برتری

و در انتها دفترچه راهنما جهت آموزش بازی جایپور

 

رده سنی مناسب برای بازی جایپور

برای انجام بازی جایپور فرقی نمی کند که چند ساله باشید. شما می توانید در هر سنی این بازی را انجام دهید در واقع از نظر سایت بازیمود سن فقط یک عدده! پس بازی جایپور را بخرید و هیجان آن را تجربه کنید. همچنین مدت زمان لازم برای انجام کامل این بازی سرعتی/ فکری 30 دقیقه می باشد و زیاد طول نمی کشد.

 

انواع بازی های فکری

در واقع ژانر بازی های فکری بسیار متنوع و جذاب است. اما می توان گفت جذاب ترین بازی های کارتی به بازی هایی با تم معمایی، جنایی، اقتصادی و نقش مخفی محدود می شود. همواره هیجان از ابتدای بازی تا انتهای بازی های فکری وجود دارد و بازیکنان شاهد اتفاقات چالش برانگیز و خاص در طول بازی خواهند بود. از مهم ترین و برترین مکانیزم های بازی کارتی می توان به انتخاب کارت، جمع آوری کارت، سرعت عمل، ذهن خوانی، حذف رقیب، ریسک پذیری، نقش مخفی و... اشاره کرد. عنصر شانس در بازی های فکری یکی از چاشنی هایی است که جذابیت بازی را دو چندان می کند. البته باید بدانید که نتیجه بازی هیچ گاه ثابت نیست و ممکن است در اواسط بازی نتیجه به طور کاملا شگفت انگیزی تغییر کند. به نوعی می توان گفت نتیجه بازی غیر قابل پیش بینی است‌.

جمع بندی

بازی جایپور در بین انواع بازی های فکری و کارتی محبوب ترین گزینه برای طرفداران می باشد. در واقع اکثر بزرگسالان و نوجوانان آن را برای سرگرمی در کنار خانواده و دوستان خود خریداری می کنند و این بازی از 2009 تا کنون گزینه مناسبی برای دورهمی های خانوادگی بوده است. این بازی مهیج را می توان در دسته بازی های کارتی/ سرعتی قرار داد. بازی های کارتی در انواع مختلف برای گروه های سنی کودک_ بزرگسال ارائه می شوند و از این منظر هیچ گونه محدودیتی ندارند. علاوه بر این بیشتر بازی های کارتی جنبه آموزشی دارند و در کنار سرگرمی دارای ابعاد آموزشی هستند. این بازی ها نکاتی را در کنار بازی به کودکان و بزرگسالان می آموزند. دسترسی به انواع بازی های فکری اللخصوص آموزش بازی جایپو بسیار ساده است. همچنین این محدودیت وجود ندارد که بازی باید در مکان و زمان خاصی انجام شود، شما در هر شرایطی می توانید از این بازی لذت ببرید پس برای خرید این بازی حتما سری به سایت بازیمو بزنید.