در حال بارگذاری ...
پرورش استعداد بازیمود
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
ساخت بازی های فکری با کاغذ

بازی فکری های  کاغذی بسیار زیادی برای گذراندن وقت وجود دارد که یکی از آن ها بازی به وسیله قلم و کاغذ است. این بازی را نمی توان تنها بازی فکری برای اوقات فراغت دانست اما می توان گفت که یک نمونه از بازی های سالم برای تفریح ها و جمع های خانوادگی و دوستانه است. البته ساخت بازی فکری با کاغذ فواید نسبتا زیادی هم دارد، که بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا چند مورد از بازی ها را برای تان توضیح داده و معرفی کنیم.

معرفی بازی فکری با کاغذ

بازی نقاشی با چشم بسته

همه ما همیشه برای خرید انواع بازی های فکری دشواری داریم، حتی برخی مواقع لازم است که یک بازی فکری مهیج را دم دست داشته باشیم و در جمع های خانوادگی به بازی کردن بپردازیم. با توجه به وجود انواع مختلف بازی های فکری که شما می توانید به وسیله قلم و کاغذ انجام دهید، مبحث مهم در این مقاله معرفی چند بازی جذاب با کاغذ است که مطمئنن شما هم یک بار را تجربه کرده اید یا بعدا انجام خواهید داد، پس همراه ما باشید.

  1. بازی فکری اسم و فامیل

بازی اسم و فامیل یک نمونه از انواع بازی های فکری به شمار می رود. علاوه بر این تقریبا ۹۰درصد از افرادی که توانایی خواندن و نوشتن را دارند، یک بار حداقل بازی اسم و فامیل را انجام داده اند. البته کسانی هم هستند که هیچ گونه آشنایی با آن ندارند.

نحوه بازی اسم و فامیل

برای شروع بازی اسم و فامیل ابتدا شما جدولی را روی‌ یک کاغذ رسم می کنید، که این جدول دارای یک‌سری ستون است. در این‌ ستون ها باید مواردی مثل: اسم، فامیل، میوه، رنگ، غذا، شهر، کشور، حیوان و... را بنویسید. البته نوشتن این موارد به بازیکنان بستگی دارد و با توجه به رنج سنی نوشتن چنین مواردی متغییر است و با توجه به اطلاعات بازیکن می تواند شامل هر موردی باشد. در ادامه برای شروع بازی فکری کاغذی اسم و فامیل، بازیکنان حرفی را از حروف الفبا انتخاب کرده و رقابت را شروع می کنند، هنگامی که یکی از بازیکنان بتواند تمام ستون ها را در کمترین زمان پرکند، پایان بازی را با گفتن کلمه «ایست» اعلام می کند. در این صورت یک دور از بازی تمام‌ می شود. همه بازیکنان باید کاغذ و قلم خودشان را زمین بگذارند و چیزی ننویسند.

همچنین برای شمارش امتیاز برای هر ستون یک امتیاز در نظر گرفته می شود، اگر نوشته های شما درست و در عین حال متفاوت با افراد دیگر باشد، کل امتیاز از آن شما می شود اما اگر نوشته شبیه بازیکن دیگر باشد، مثلا دو یا چند بازی کن برای حرف "ز" اسم "زهرا" را نوشته باشند، امتیاز بازی بین آن ها نصف می شود. البته اگر یک ستون خالی بماند امتیاز آن صفر می شود. در انتهای هر نوبت از بازی امتیازات ستون ها برای هر بازیکن کاملا جداگانه حساب می شود و در قسمت پایین برگه نوشته می شود. زمانی که از بازی کردن خسته شدید، و تصمیم گرفتید که بازی را تمام کنید وقت شمارش و جمع آوری امتیازات هر بازیکن فرا می رسد، شما باید توجه کنید که چه کسی بیشترین امتیاز را کسب کرده است و برنده بازی کیست!

فواید بازی اسم و فامیل

موجب افزایش سرعت عمل می شود.

موجب تحرک و ورزش مغز می شود.

باعث افزایش حافظه می گردد.

  1. بازی نقاشی با چشم بسته

قرار نیست برای این بازی شما حتما به نقاشی علاقمند باشید، یا حتما نقاشی تان خوب باشد. بازی نقاشی با چشم بسته یکی از بازی های مهیج و مفرح محسوب می شود که برای جمع های دوستانه و خانوادگی بهترین گزینه است.

نحوه بازی چشم بسته

ابتدا برای شروع بازی به هریک از شرکت کننده ها قلم و کاغذی بدهید. در هر دور از بازی یک موضوع را باید برای نقاشی انتخاب کنید. در هر نوبت شرکت کننده بازی را شروع کرده و با چشم های بسته طرح مورد نظر را روی کاغذ می کشد، و بازیکنان دیگر با دیدن چنین طرحی به نقاشی او می خندند. لطفا تا خودتان قلم را در دست نگرفتید کری خوانی نکنید، شاید نقاشی شما خنده دارتر از همه باشد! در نهایت هر بازیکن که نقاشی شبیه به موضوع را کشیده باشد، برنده آن دور از بازی می باشد. اگر بخواهید در چند نوبت متوالی این بازی را انجام دهید، بهتر است برای نفرات اول تا الی آخر امتیاز در نظر بگیرید و به شرکت کننده ها امتیاز بدهید، تا در پایان بازی متوجه شوید که برنده کیست.

فواید بازی نقاشی با چشم بسته

این بازی سرگرم کننده و هیجان انگیز است.

موجب افزایش تمرکز می شود.

قدر چشم ها را می دانید، افراد نابینا را درک می کنید و از خدا بخاطر نعمت داده شده تشکر می کنید.

  1. بازی فکری نقطه بازی

یکی دیگر از بازی های فکری که می توان روی کاغذ انجام داد، نقطه بازی است. ساخت بازی فکری با کاغذ در عین سادگی موجب سرگرمی افراد در جمع های خانوادگی و دوستانه می شود، و افراد را از وسایل الکترونیکی دور می کند.

نحوه بازی نقطه بازی

ابتدا یک عدد کاغذ بردارید داخل آن را نقطه های در کنار هم و کاملا منظم بکشید. البته اندازه کاغذ می تواند بزرگ یا کوچک باشد و این که چه تعداد نقطه رسم کنید هم به شما بستگی دارد. هر چه مقدار نقطه های رسم شده روی کاغذ کمتر باشد، بازی هم زودتر به پایان می رسد. پس اگر تعداد بازیکنان بیش از دونفر است، سعی کنید کاغذ بزرگتری را برای بازی انتخاب کنید تا بتوانید نقطه های بیشتری را روی آن بگذارید. هر بازیکن باید یک قلم با رنگ متفاوت داشته باشد، مثلا یکی خودکار سبز و یکی خودکار قرمز بردارد. زمانی که بازی شروع شد نفر اول به ترتیب نوبت باید دو نقطه را به وسیله یک خط به هم متصل کند و این هنوز اول بازی است! بازیکنان بعدی هم به ترتیب همین کار را انجام می دهند، هر جایی که دو نقطه به هم وصل نباشند را به وسیله یک خط به هم متصل می کنند. هدف از وصل خطوط به هم این است که شما ۴خط را به هم متصل کرده و یک خانه مربع شکل برای خودتان بسازید. البته فرقی ندارد که چه کسی خط اول را کشیده و چه کسی سه خط دیگر را رسم کرده هرکسی که آخرین خط را بکشد و مربع رسم شود برنده بازی محسوب می شود. زمانی که مربع ایجاد شد شما باید اول اسم تان را داخل آن بنویسید، هر بازیکنی که خانه های بیشتری داشته باشد برنده بازی اعلام می شود.

فایده نقطه بازی

موجب تمرین مغز شما می شود.

سبب افزایش مهارت فکری شما می شود.

می توانید با کمترین امکانات به بازی کردن بپردازید.

  1. بازی فکری دوز

بازی فکری دوز

دوز هم مانند بازی های فکری دیگر یک بازی مهیج و سرگرم کننده با کاغذ است. این بازی فکریدونفره انجام می شود و جذابیت بازی به قدری است که چندین نمونه مختلف از آن برای بازی وجود دارد. به عنوان مثال:

دوز ۳تایی: ۶مهره در رنگ های متفاوت و یک صفحه.

دوز ۶تایی: ۱۲عدد مهره مختلف و یک صفحه.

دوز ۱۱تایی: ۲۲عدد مهره متفاوت در دو رنگ و یک صفحه‌‌.

دوز ۱۲تایی: ۲۴عدد مهره در دو رنگ متفاوت و یک صفحه.

نحوه بازی فکری دوز

نحوه بازی در هریک از موارد کاملا متفاوت است، اما به طور کلی پایه و اساس بازی یکی است. اگر شما نیز روش های بازی دوز را بلد باشید، به راحتی انواع روش های دیگر را نیز یاد خواهید گرفت. شما می توانید صفحه بازی دوز را روی هرچیزی بکشید؛ مثلا روی تخته، کاغذ یا حتی زمین. برای شروع بازی دوز حرفه ای باید مهره داشته باشید، البته یک نوع از ساخت بازی فکری با کاغذ هم وجود دارد که با قلم و کاغذ قابل اجرا است.

بازی دوز با قلم و کاغذ

برای این که بتوانید بازی دوز را روی کاغذ اجرا کنید، ابتدا باید یک جدول ۳در ۳بر روی کاغذ رسم کنید. یکی از بازیکنان باید نماد دایره و دیگری نماد ضربدر را انتخاب کند. وقتی بازی شروع شد باید شرکت کنندگان به نوبت داخل جدول ها را با نماد مخصوص خودشان پر کنند و همچنین سعی کنند که زودتر از حریف سه شکل را در راستای یک خط قرار دهند. فرقی نمی کند که به شکل افقی، عمودی یا حالت اریب باشد.

فواید بازی دوز

سبب افزایش قدرت تفکر می شود.

می توانید با امکانات کم بازی کنید.

با دونفر هم قابل انجام است.

  1. بازی فکری حدس روی پیشانی

بازی فکری حدس روی پیشانی

یکی دیگر از بازی های فکری جالب، بازی حدس روی پیشانی است. تعداد نفرات بازیکنان متفاوت است و می تواند از ۲تا ۱۲نفر متغییر باشد. البته در ساخت بازی فکری با کاغذ هر چه تعداد بازیکنان بیشتر باشد هیجان بازی هم بیشتر می شود.

نحوه بازی حدس روی پیشانی

ابتدا بر روی یک تکه کاغذ یک اسم را روی پیشانی بازیکن اول می چسبانیم. این اسم می تواند نام کسی یا حتی میوه و شی، یا حتی خاطره ای که فرد در آن زمان حضور داشته باشد. در ادامه بازیکن از افراد دیگر سوالاتی می پرسد و افراد دیگر باید پاسخ دهند. این بازی شباهت زیادی به ۲۰سوالی دارد!. بازیکن باید حدس بزند که اسم روی پیشانی چیست و بعد از این که درست حدس زد برنده شده و نوبت بازیکن دیگر می شود.

مزایای بازی های فکری

بازی های فکری علاوه بر سرگرم کردن افراد در دورهمی مزایای بسیار زیادی برای خود فرد دارد. یکی از فواید بازی های فکری این است که سبب تقویت حافظه و ورزش مغز می شود. همچنین بازی های فکری برای هر سن و سالی مناسب هستند. تحقیقات در مورد مزایای بازی های فکری برای حافظه قطعی نیست. با این حال، اکثر کارشناسان موافق هستند که بازی‌های فکری تقویت کننده حافظه هستند و می‌توانند مهارت‌هایی را که در حین ساخت بازی فکری با کاغذ تمرین می‌کنید، بهبود بخشند.  

بازی های فکری گزینه بسیار خوب برای سلامت روان بازیکن محسوب می شوند. در فرآیند بازی های فکری همه چیز دائما باید در نظر گرفته شود. شرایطی که بازیکن در آن گیر افتاده، تصمیماتی که گرفته می شود و همچنین رفتار رقبا عامل بسیار مهمی است که نیاز به توجه دارد. در این حالت شما از سلول های مغزتان استفاده کاملی می کنید و آن ها را فعال تر می کنید. هر چه فعالیت سلول های مغزی بیشتر شود، میزان تنبلی در آن ها کاهش می یابد، اما اگر از آن ها استفاده نشود سلول ها می میرند و ذهن در معرض آلزایمر قرار می گیرد که خطرناک است. بازی های فکری کمک می کنند تا تمرکز بهتری روی کارها داشته باشید. در واقع تمرکز کردن کار دشواری نیست اما در برخی مواقع به یک کار غیر ممکن تبدیل می شود، به خصوص زمانی که ما با مسائل سخت رو ب رو می شویم. اگر بدانیم که هر زمان تنها به یک چیز فکر کنیم قطعا کارها زودتر و بهتر و باکیفیت خوب انجام می شوند. برای افزایش تمرکز می توانید بازی های فکری را انتخاب کنید چرا که گزینه خوبی برای افزایش تمرکز محسوب می شوند.

جمع بندی

بازی های فکری کاغذی تعداد زیادی دارند، اما در این جا ما فقط برخی از آن ها را برای شما عنوان کردیم. احتمالا شما هم تا به حال در جمع های دوستانه و خانوادگی تان ساخت بازی فکری با کاغذ را تجربه کرده اید و یا دل تان می خواهد که تجربه کنید. پس پیشنهاد ما به شما این است که بازی های روی کاغذ بسیار بهتر از بازی های رایانه ای است و کاملا هم سرگرم کننده است و هم خطرات و آسیب های آن کمتر است. شما می توانید بازی های فکری را متناسب با سن خود از سایت بازیمود خریداری کنید.