در حال بارگذاری ...
پرورش استعداد بازیمود
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
قدیمی‌ترین بازی های فکری (قسمت اول)

با قدیمی‌ترین و مسن‌ترین بازی های فکری آشنا شوید! (قسمت اول)

اگر علاقه‌مند به بازی‌های فکریِ نوستالژی و قدیمی هستید، جای درستی آمده‌اید! چرا که بازیمود در این مقاله قصد دارد شما را با مسن‌ترین بردگیم‌هایی که در بازار ایران موجود هستند آشنا کند.

حتما تاکنون اسم بازی‌های فکری نظیر اتللو، مونوپولی، جنگا، فتح پرچم و راز جنگل را شنیده‌اید یا با آنها خاطره دارید. جالب است بدانید که همه‌ی این بردگیم‌هایی که نام برده شد، بین 22 تا 140 سال قدمت و سن دارند!

در قسمت اول این مقاله، به معرفی 10 بازی فکری نوستالژی می‌پردازیم تا خاطرات شما را زنده کنیم. شما می‌توانید با کلیک بر روی لینک بازی‌ها آنها را به راحتی و با کیفیت خوب از بازی مود تهیه بفرمایید.

پس با بازی مود همراه باشید.

 

اتللو (Othello)

محصول سال 1883
تعداد بازیکنان: 2 نفره
نام بازی اتللو برگرفته از نمایشنامه‌ی شکسپیر نوشته شده در سال 1604 می‌باشد. زمینه و رنگ متضاد مهره‌های بازی ناشی از شخصیت‌های خیر و شر نمایشنامه‌ی اوست. این بازی قوانین بسیاری ساده‌ای دارد اما برای حرفه‌ای شدن در آن باید سالیان سال تلاش کنید! بازیکنی که در پایان بازی بیشترین مهره را در صفحه داشته باشد، برنده است. این اتفاق از طریق محاصره‌ی مهره‌های رقیب و تغییر رنگ آنها در طول بازی امکان پذیر است. این بازی فکری و انتزاعی، از شهرت بسیار زیادی در سراسر جهان برخوردار است که البته با توجه به سن و سال طویلش اتفاقی غیر منتظره به نظر نمی‌رسد!

برای خرید اتللو از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

پایاپای (Pit)

محصول سال 1903
تعداد بازیکنان: 2 تا 8 نفر
در بازی رومیزی و کارتی و پرهیجان "پایاپای"، بازیکنان در نقش تاجرانی هستند که در یک بازار شلوغ، به داد و ستد کالاهایشان مشغول هستند. بازیکنان به شکل همزمان و سرعتی و با تعویض کارت هایشان با یکدیگر، تلاش می‌کنند تا تمام کارت‌های یک کالا را در دست خود جمع‌آوری نمایند. بازیکنی که سریع‌تر بتواند یک دست از یک کالا را جمع‌آوری نماید با زدن زنگ، برنده‌ی یک دور از بازی می‌شود.

برای خرید پایاپای از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

فتح پرچم (STRATEGO)

محصول سال 1946
تعداد بازیکنان: 2 نفره

یکی از جذاب‌ترین بازی‌های استراتژیک و رقابتی است که در آن هوش، چیدمان و تاکتیک تهاجمی و تدافعی به چالش کشیده می‌شود. در یان بازی هر بازیکن ۴۱ مهره دارد که یکی از آنها پرچم است. برخی از مهره‌ها بر اساس سلسله مراتب نظامی امتیازبندی شده‌اند؛ تعدادی بمب، تخریب‌چی و جاسوس هم در بین مهره‌ها وجود دارد. هر بازیکن مهره‌هایش را در زمین خودش می‌چیند، طوری که طرف مقابل آنها را نبیند. سپس مهره‌ها حرکت می‌کنند. پس از برخورد دو مهره به یکدیگر، مهره‌ی با درجه پایین‌تر از بازی خارج می‌شود. کسی که پرچم طرف مقابل را پیدا کند یا همه‌ی مهره‌های قابل حرکت حریف را از بازی خارج کند، برنده‌ی بازی است.

برای خرید فتح پرچم از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

ریسک (Risk)

محصول سال 1959
تعداد بازیکنان: 2 تا 5 بازیکن

بازی ریسک یک بازی در دسته‌ی بازی‌های جنگی و خانوادگی به حساب می‌آید و مکانیزم‌های بازی کنترل منطقه، جابه‌جایی منطقه، پرتاب تاس، مجموعه سازی و... است. در این بازی بازیکنان در نقش فرمانده‌ی ارتشی هستند که هدفشان فتح قلمروهای مختلف دنیا و شکست سایر ارتش‌ها و تسلط بر تمام نقشه‌ی کره زمین است.
در بازی ریسک صفحه‌ی بازی تصویری از نقشه‌ی سیاسی جهان است که به 42 قلمروی مختلف در 6 قاره تقسیم شده و بازیکنان با در دست داشتن قلمروهای مختلف به قلمروهای دیگر حمله می‌کنند تا بتوانند آنها را تصاحب کنند.

برای خرید ریسک از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

سهامداران (STOCK MARKET)

محصول سال 1963
تعداد بازیکنان: 2 تا 4 نفر
در این بازی خانوادگی-اقتصادی، هر بازیکن تلاش می‌کند با خرید و فروش بلوک‌های سهام و تبدیل سهام به کالا و استفاده از اطلاعات محرمانه‌ای که در اختیار دارد، بیشترین درآمد را از نوسانات ارزش سهام شرکت‌ها به دست بیاورد. مکانیزم اصلی بازی که بر اساس جاگذاری توکن‌های اتفاقات است بسیار تمیز طراحی شده و در کنار آن یکی دیگر از جذابیت‌های این بازی امکان مذاکره و داد و ستد با دیگر بازیکنان است که با توجه به اطلاعاتی که هر بازیکن از تغییرات سهام در آینده دارد بعد جالبی به خود گرفته است.

برای خرید سهامداران از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

نارگو (Can't Stop)

محصول سال 1980
تعداد بازیکنان: 2 تا 4 نفر
اولین بازیکنی باشید که زودتر از سایرین، به انتهای 3 تا از تونل‌ها می‌رسد و جواهرات را بیرون می‌کشد!
عده‌ای از دورف‌های جوان، داوطلب شدند تا برای به دست آوردن جواهرات جادویی، با یکدیگر رقابت کنند و اولین کسی که بتواند سه قطعه از این جواهرات را از اعماق زمین بیرون بکِشد، ضمن اثباتِ شایستگیش، می‌تواند سپرِ "ثورین" را مال خود کند و نام خودش را به عنوان محافظ سپر و "وارثِ اوکِن‌شیلد"، بر سر زبون‌ها بیندازد...

برای خرید نارگو از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

نجات: فرار از آتلانتیس (SURVIVE: ESCAPE FROM ATLANTIS)

محصول سال 1982
تعداد بازیکنان: 2 تا 4 نفر
زمانی برای ماجراجویی و اکتشاف! جزیره‌ی اسرارآمیز «آتلانتیس» از قلب اقیانوس، رُخ عیان کرده و بویی که از این جزیره‌ی افسانه‌ای به مشام می‌رسد، بوی پول است! پس از فتح گنجینه‌ها و آثار هنری «آتلانتیس»، اینک کاشفان ماجراجو آماده‌ی بازگشت به خانه‌اند... اما «آتلانتیس» دارد به زیر آب بر می‌گردد! چه‌کسی خواهد توانست دوباره رنگِ زندگی در خشکی را ببیند؟!
در پایان بازی، امتیازاتِ همه‌ی توکن‌های کاشفی را که توانسته‌اید به جزایرِ اَمن برسانید، باهم جمع کنید (امتیازِ هر توکن کاشف، در قسمت زیرینِ آن -کفِ پایش!- نوشته شده است). بازیکنی که بیشترین مجموع امتیازات را داشته باشد (و نه لزوماً بازیکنی که بیشترین کاشفان را نجات داده)، برنده‌ی بازی خواهد بود.

برای خرید نجات: فرار از آتلانتیس از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

هارمونی (Take it Easy!)

محصول سال 1983
تعداد بازیکنان: 1 تا 6 نفر
یک بازی تک نفره و چندنفره‌ی عجیب که در آن هر بازیکن یک صفحه‌ی شش ضلعی شکل را با 19 کاشی شش ضلعی پر می‌کند. یکی از بازیکنان (حاکم) یکی از 27 کاشی دست خود را به شکل اتّفاقی برداشته و -به‌دلخواه- در یکی از خانه‌های صفحه‌ی خود می‌گذارد. بقیه‌ی بازیکنان نیز عیناً همان کاشی را -که با رنگ‌ها و اعداد مشخص شده است- از دست خود برداشته و -به دلخواه- در یکی از خانه‌های صفحه‌ی خود می‌گذارد.
هدف این است که خطوطی را در قطرهای صفحه‌ی شش ضلعی شکل تشکیل دهید که رنگشان (و بالطبع عددشان) از ابتدا تا انتها هیچ تغییری نکند! به‌هیچ وجه به آن سادگی که فکر می‌کنید، نیست!

برای خرید هارمونی از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

جنگا (Jenga)

محصول سال 1983
تعداد بازیکن: 2 تا 6 نفر
گرانش زمین را به چالش بکشید! هیجان به معنای واقعی کلمه یعنی همین بازی مفرح و ریسکی و البته نوستالژی و قدیمی!
روش بازی به این شکل است: 48 بلوک چوبی جنگا را در 16 طبقه بر روی هم بچینید. بلوک‌های چوبی در هر طبقه طوری قرار می‌گیرند که با بلوکهای طبقه های بالایی و پایینی خود، زاویه ی 90 درجه بسازند.
وقتی که برج جنگا کامل شد، بازیکنی که برج را ساخته است، بازی را شروع می کند. حرکت در بازی جنگا عبارت است از برداشتن یک بلوک چوبی از هر یک از طبقات برج و قرار دادن آن در بالاترین طبقه ی برج، با هدف کامل کردن آن طبقه. بازی وقتی به پایان می رسد که برج به طور کامل فرو بریزد یا بلوکی غیر از بلوکی که بازیکن در نوبت خود حرکت داده است، از برج بیرون بیفتد. بازیکنی که باعث سقوط برج شده، بازنده است.

برای خرید جنگا از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

ابلون (abalone)

محصول سال 1987
تعداد بازیکنان: 2 نفره
سادگی در عین پیچیدگی یعنی ابلون! رقابتی جذاب و هیجان‌انگیز برای باهوش‌ها!
قوانین این بازی بسیار ساده است ولی تنها با به کارگیری استراتژی‌های خلاقانه و پیچیده می‌توان از پس حریفان خوش فکر برآمد. در این بازی باید با انگشتانتان، ردیف مهره‌ها را طوری برانید که مهره‌های حریف در انزوا قرار گیرند... فقط کافی است شش مهره‌ی حریفتان را به بیرون صفحه‌ی بازی بیندازید تا برنده‌ی بازی شوید.

برای خرید ابلون از بازیمود اینجا کلیک کنید.

 

برای آشنایی با بقیه‌ی بازی‌های فکری و بردگیم‌های نوستالژی و قدیمی قسمت دوم مقاله را مطالعه کنید.

 

 منبع: سایت BGG