در حال بارگذاری ...
پرورش استعداد بازیمود
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
معرفی 11 مورد از بازی های فکری دهه 60

خیلی کم پیش می آید که ما با آشنایان و دوستان دورهم جمع شویم و حرف از بازی های قدیمی به میان آید، اکثر بچه های دهه 60 به یاد بازی های نوستالژیک دوران خودشان می افتند. گاهی آن قدر با لذت و خوشحالی از بازی های دوران گذشته صحبت می کنند که ماهم دوست داریم به آن زمان برگردیم تا انواع بازی های قدیمی را تجربه کنیم. در واقع این کار غیرممکن به نظر می رسد اما در این مطلب چند مورد از بازی های دهه 60 را برای شما معرفی می کنیم تا بتوانید به رویاهای قدیمی سفر کرده و خاطرات خوش دوران گذشته را باری دیگر مرور کنید. بازی های فکری دهه 60 بازی های مهارتی هستند که به هوش و جستجوی شناختی قابل توجهی نیاز دارند. بازی‌های فکری ممکن است تا حد زیادی بر دانش علمی یا محیطی متکی باشند، جایی که آزمون اصلی فرد در به خاطر سپردن و یادآوری است.

دوران خوش کودکی در دهه 60

در زمان های گذشته به خصوص دهه 60 خبری از گوشی های هوشمند و بازی های الکترونیکی نبود. کودکان در آن زمان اگر می خواستند سرگرم شوند باید به بازی های فکری می پرداختند و به همان اکتفا می کردند، چرا که تکنولوژی در حدی پیشرفت نکرده بود که بازی های باکیفیت ویدئویی را ارائه دهد. بیشتر بازی های فکری دهه 60  آن قدر هیجان انگیز و جذاب بودند که حتی چندین ساعت از روز شما را سرگرم می کردند. با علاقه ای که افراد به بازی های دهه 60 و بعد از آن نشان می دهند، سازندگان تصمیم گرفته اند که بازی های قدیمی را به سبک امروزی و جدید ارائه کنند تا هم خاطرات قدیمی برخی از دهه 60 ها زنده شود و هم بچه های جدید با سبک بازی های قدیمی آشنا شوند.

انواع بازی های دهه 60

بازی های فکری دهه 60 فقط جنبه سرگرمی ندارند و برای گذر زمان استفاده نمی شوند، بلکه آن ها به دقت، تمرکز و مهارت های ارتباطی شما بسیار کمک می کنند و تا حدودی آن ها را افزایش می دهند. حتی برخی از بازی ها به تقویت ذهن و حافظه کمک خوبی می کنند، برای آشنایی با بازی های فکری دهه 60 در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

 •  بازی راز جنگل

بازی راز جنگل یکی از بازی های فکری برای دهه 60 و 70 محسوب می شود. همچنین این بازی پر از خاطرات خوش دوران گذشته است. بازی فکری راز جنگل از یک بازی با نام Enchanted Forest برگرفته شده است، البته یادگیری بازی بسیار ساده و جذاب است. فقط در فرآیند بازی شما باید سعی کنید گنج های با ارزشی را که در زیر درختان مخفی شده اند را پیدا کنید و آن ها را به خاطر بسپارید، زیرا بعدا در ادامه بازی به آن گنج ها نیاز پیدا خواهید کرد. از مزایای بسیار مهم بازی های فکری که بازی نوسالژیک راز جنگل یکی از آن هاست می توان به تقویت و افزایش حافظه و تمرکز اشاره کرد.

 • بازی فکری دبرنا

یکی دیگر از بازی های فکری دهه 60 دبرنا نام دارد. در بازی دبرنا هرچه که تعداد بازیکنان بیشتر باشد، هیجان و جذابیت بازی هم بیشتر خواهد شد. در این بازی به طور معمول بین 1 تا 4 عدد کارت به هر بازیکن داده می شود. برای برنده بازی شدن هیچ چیزی به اندازه سرعت عمل، شانس و دقت اهمیت ندارد. همچنین روند انجام بازی بسیار راحت است، در اصل هدف از این بازی یافتن عدد خوانده شده مهره بر روی کارت تان است. در انتهای بازی کسی برنده می شود که بتواند تمام خانه های کارت را با چیزی پر کند. البته در برخی مواقع در ابتدای بازی، بازیکنان تصمیم می گیرند، که برنده را فردی اعلام کنند که یک سطر کامل از کارت خودش را پر کرده و دبرنا بگوید.

 • بازی فکری فکر و بکر

فکر و بکر یکی دیگر از انواع بازی های فکری دهه 60 می باشد، نحوه‌ انجام این بازی بدین صورت است که در بازی 4 نفر باید مهره هایی با رنگ دلخواه خود را در بالا صفحه قرار دهند به طوری که بازیکنان دیگر آن ها را نبینند، سپس شرکت کننده بعدی باید تلاش کند تا رنگ تمامی مهره ها و همچنین مکان قرار گیری آن ها را به درستی حدس بزند. در واقع هدف اصلی این بازی قدیمی و نوستالژیک یافتن کد بازیکن مقابل است. این بازی مزایای زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به خلاقیت، دقت، تمرکز و تقویت حافظه اشاره کرد.

بازی فکر بکر

 • بازی فکری اسم و فامیل

دهه 60 بازی های فکری زیادی داشت، که اسم و فامیل یکی از بازی های آن دوره بود. برای شروع بازی هر چند نفر که باشید می توانید بازی را شروع کنید و فقط به خودکار و کاغذ نیاز دارید. حال باید نام، نام خانوادگی، شهر، میوه، شی و غذا را در هر ستون بنویسید و در ادامه یک حرف از الفبا را انتخاب کرده و بازیکنان تایم محدودی وقت دارند تا بتوانند ستون ها را پر کنند. بازی زمانی تمام می شود که یکی از بازیکنان زودتر ستون ها را پر کند و کلمه استپ را بگویید.

 • بازی فکری پانتومیم

پانتومیم یکی از بازی های فکری است که نه تنها در دهه 60 بلکه در حال حاضر هم یکی از پرطرفدارترین بازی ها می باشد، که به صورت دسته جمعی انجام می شود. یکی از ویژگی های متمایز بازی پانتومیم در نامحدود بودن تعداد بازیکن است. هر کسی که در جمع حاضر است می تواند به این بازی بپیوندد و لحظات شاد و مفرحی را ثبت کند.

 • بازی فکری منچ

منچ نیز همانند بازی های دیگر از جمله بازی های فکری دهه 60 است که در خانه یا فضای بیرون قابل انجام است. بازی منچ از گذشته تا به امروز محبوبیت زیادی در بین بزرگسالان داشته و دارد. در این بازی هریک از بازیکن ها چهار عدد مهره دارد که باید سعی کند، تا زودتر از بازیکنان دیگر مهره های خود را به ستون پایانی برساند. وقتی هیجان این بازی زیاد می شود که شما در ستون های پایانی هستید، ولی به یک باره یکی از شرکت کنندگان مهره شما را می زند و باید آن مهره را از اول حرکت دهید و به خانه برسانید.

محصولات مشابه : بازی منچ و مارپله کلاسیک

 • بازی فکری و قدیمی آتاری

خیلی کم پیش می آید که شما یک دهه هفتادی یا شصتی باشید، اما نام آتاری را نشنیده باشید یا حتی با آن بازی نکرده باشید. هر دهه شصت یا هفتادی حتما تجربه دلنشینی از بازی آتاری و سگا دارد. نسخه اصلی بازی در سال 1989 به بازار عرضه شد، در واقع ایده اصلی این بازی دستی از روی بازی تتریس گرفته شده است. بازی آتاری مزایای زیادی دارد که مهمترین آن تنوع بسیار زیاد بازی و همچنین اندازه متوسط آتاری می باشد. اگر حتی یک نفر از اعضای خانواده تان دهه 60 باشد، قطعا با بازی قدیمی آتاری آشنایی دارد و نام این کنسول را شنیده است. در زمان گذشته که هنوز تکنولوژی نوظهور بود و پیشرفت چندانی نداشت، آتاری به عنوان اولین کنسول بازی های فکری دهه 60 شناخته شد که دهه شصتی ها تجربه بازی با این دستگاه را دارند. اگر می خواهید بازی قدیمی آتاری را تجربه کنید و یا آن را برای بار اول امتحان کنید می توانید آن را از گوگل پلی، کافه بازار و... دانلود کنید.

بازی آتاری

 • اسباب بازی حلقه و آب

اسباب بازی های فکری در دهه 60 سرگرم کننده های خوبی بودند، یکی از آن ها بازی حلقه و آب نام داشت. هدف اصلی بازی انداختن حلقه ها روی نوک هواپیما یا میله ها داخل آب بود. برای انجام این بازی باید تمرکز و توجه زیادی به خرج می دادید، تا بتوانید موفق شوید حلقه را درست پرتاب کنید.

 • بازی فکری جورچین

بازی جورچین از سری بازی های فکری دهه 60 است، البته این بازی با نام بازی چهارخانه نیز شناخته می شود. هر کسی که بار اول نام این بازی را می شنود نمی تواند تصور کند که آیا نحوه بازی جورچین به چه صورت است، برای یادگیری این بازی باید کمی پرس وجو کنید و بدانید که باید تمام حواس خود را جمع کنید تا خانه های عدد را جابه جا کرده و اعداد از سمت چپ به ترتیب چیده شوند. بازی فکری جورچین یک بازی بسیار محبوب و مناسب بین دهه شصتی ها و هفتادی ها به شمار می رود.

 • بازی فکری کارت بازی

کارت بازی نیز در دهه شصت محبوبیت بسیار زیادی داشت، و همچنین این بازی فکری دهه 60 دارای انواع مختلفی است که شامل؛ کارت بازی ماشین، هواپیما، موتور و فوتبال است. این کارت ها بین افراد پخش می شوند، برنده بازی کسی است که بتواند بیشترین تعداد کارت را جمع آوری کند. در زمان قدیم تمام بچه ها وقت خود را در کوچه پس کوچه ها و بیرون از خانه می گذراندند. بیشتر بازی هایی که در کوچه انجام می شد تیله بازی و یک قول و دوقول بود. امروزه نیز همان بازی ها زیاد استفاده می شوند و خاطرات خوش دوران گذشته را زنده می کنند.

 • لی لی بازی

لی لی یک بازی مختص ایران نیست، بلکه آن یک بازی جهانی است و اکثر کودکان هم آن را به خوبی می شناسند و آشنایی نسبتا کاملی با لی لی دارند. لی لی برای سلامتی، تقویت عضلات، استقامت و همچنین بهبود بخشیدن سرعت عمل مفید است. علاوه بر این تعادل کودک را ارتقا می بخشد. نحوه انجام بازی به این صورت است که دو نفر در بازی به عنوان سرگروه مشخص می شوند که دیگر بازیکنان در دو گروه به طور کاملا مساوی تقسیم می شوند، در ادامه برای شروع بازی زمین مستطیل شکل همواری را انتخاب کرده و آن را به 6 یا 8 خانه مساوی تقسیم می کنیم. بازی لی لی قوانین خاص خودش را دارد و شما باید طبق قوانین موجود در بازی آن را شروع کنید. بعد از تمام مواردی که گفته شد قرعه کشی انجام می شود و گروهی داخل زمین بازی می آیند و یک گروه دیگر  بیرون زمین به عنوان مهاجم بازی قرار می گیرند. یکی یکی اعضای گروه لی لی را شروع می کنند، البته فردی که لی لی را انجام می دهد سعی می کند تعادل و سرعت عملش را حفظ کند تا وظیفه ای که دارد را به خوبی انجام دهد. بازیکنانی که داخل زمین قرار دارند سعی می کنند از دست مهاجم فرار کنند و از دسترس او خارج شوند. اگر مهاجم خسته شود و پای خود را روی زمین بگذارد می سوزد و نفر بعدی باید طبق پیشنهاد سرگروه به زمین رفته و روند بازی را ادامه دهد.

بازی لی لی

اهمیت بازی فکری برای کودکان و بزرگسالان

مغز یکی از اعضای مهم بدن است، در واقع مغز امپراتور بدن ما می باشد که دارای تعداد بی شماری یاخته عصبی و بخش های ظریف دیگر است. مغز کارکردهای بدن را تحت فرمانروایی خود نگه می دارد. آیا یک مغز ضعیف و ناکارامد می تواند عملکرد مناسبی را ارائه دهد؟. شما باید فعالیت های مختلف را برای ورزش مغزتان انجام دهید. در اصل فلسفه بازی های بزرگسالان و کودکان از برخی جهات مشابه و از برخی جهات متفاوت است. فعالیت های روزمره جز کارهای اصلی زندگی محسوب می شوند، و باید با تدبیر و برنامه ریزی انجام شوند. بازی های فکری دهه 60 را می توانید از سایت و فروشگاه های معتبر خریداری کنید، امروزه انواع بازی ها در کیفیت های متنوع در دسترس عموم افراد قرار دارند و سبک های مختلفی دارند.

جمع بندی

شما‌ به وسیله بازی های فکری دهه 60 با یک تیر، چند نشان را همزمان هدف می گیرید. در واقع با وجود انواع بازی های فکری هم دورهمی ها و مهمانی ها بسیار شادتر و خوش تر خواهد بود، و هم شما از مغزتان بهترین استفاده را می کنید. در کل انواع بازی ها اهمیت زیادی دارند، در بازار بازی های زیاد و متنوعی وجود دارند و برای انتخاب شما با دست باز سبک مورد نظر خودتان را انتخاب می‌کنید. بهتر است سریع دست به کار شوید و زمانی که فشار زندگی و کار شما را آزرده می کند، یک بازی فکری تهیه کنید و در کنار خانواده از بازی کردن لذت ببرید. بازی های فکری برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه گزینه خوبی هستند و شما را در کنار هم خوش و خرم نگه می دارند.برای تهیه بازی های فکری می توانید از سایت بازیمود اقدام به خرید کنید.