در حال بارگذاری ...
پرورش استعداد بازیمود
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید :
ساخت بازی های فکری در خانه

بازی فکری در خانه در واقع نوعی معما هستند که سبب می شود، فرد خارج از چارچوب فکر کند. برخی از بازی های فکری آسان و برخی سخت هستند و می توانند مدتی شما را سرگرم کنند، با این حال ساخت بازی فکری در خانه می توانند راه بسیار خوبی برای سرگرمی کودکان و بزرگسالان باشند، البته معمولا بازی های فکری مربوط به بزرگسالان اندکی طولانی و پیچیده تر هستند. انسان ها می دانند که ورزش بدن را قوی نگه می دارد، اما در حال حاضر شواهد علمی نشان می دهند که در واقع بازی های فکری نوعی ورزش ذهنی برای مغز هستند و مغز را فعال و جوان نگه می دارند. بازی های فکری چه در محیط های دیگر و چه در خانه انجام شوند بازهم آثار مفیدی بر ذهن و روان ما می گذارند. بازی های فکری بسیار زیاد هستند و افراد در هر سنی به راحتی می توانند سبک مورد نظر خودشان را خریداری کنند.

بازی های فکری برای کودکان و بزرگسالان موضوع مهمی است که همواره موجب سرگرمی و دورهم جمع شدن اعضا می شود. مطمئنن شما هم از زمان بچگی خودتان خاطرات زیادی دارید، و بازی های زیادی را تجربه کرده اید. همه ما با انجام برخی بازی ها احساساتی را در تجربه کرده ایم که این احساسات نظیر: پیروزی، کارگروهی، ترس، قدرت، شکست و ... می باشد. بازی های گروهی نیز در دسته های مختلفی قرار می گیرند، مثل: بازی های فردی، دورهمی و فکری که هر کدام برای رده های سنی و سلیقه های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند. هر یک از بازی های فکری موجب رشد و تقویت ذهن بازیکنان می شود. در واقع بازی در شخصیت افراد تاثیراتی می‌گذارد و بیشتر شرکت های تولیدی طبق اصول روانشناسی به ساخت و طراحی بازی های فکری می پردازند. در این مقاله سعی داریم تا برای ساخت بازی فکری در خانه به شما کمک کنیم تا در کنار خانواده سرگرم شوید.

معرفی بازی های فکری در خانه

انجام بازی در فضای خانه کار زیاد سختی نیست اما اکثر افراد بر این باورند که سرگرم کردن فرزندان در خانه کار سختی است، و برای سرگرمی کودکان باید هزینه زیادی پرداخت کرد. در ادامه لیستی از بازی های فکری در خانه را برای شما آورده ایم که می توانید اقدام به ساخت بازی فکری در خانه بکنید.

  • اوریگامی

اولین بازی فکری که می توانید اقدام به ساخت بازی فکری در خانه بکنید، اوریگامی است. در زمان های قدیم تر تنها با چند تکه کاغذ به راحتی می توانستیم اشکالی مانند؛ موشک، قورباغه، نمکدان و قایق بادی بسازیم و کودکان را سرگرم کنیم. در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی روش های بسیار خوبی با عنوان اوریگامی وجود دارد، که با تاکردن کاغذ صورت می گیرد. البته اگر یاد ندارید می توانید الگوهای متنوعی را از اینترنت بگیرید و به وسیله کاغذ ساده و رنگی رنگی سرگرمی خوبی برای کودکان فراهم کنید. اوریگامی در واقع یک نوع بازی فکری است که به فرزندان شما صبوری، خلاقیت، پیگیری را آموزش می دهد.

  • بازی پیدا کردن گنج

یکی دیگر از بازی های فکری پیدا کردن گنج نام دارد. این بازی یک بازی فکری بسیار پرتحرک است که می تواند به رشد جسمی و ذهنی کودکان کمک می کند. برای طراحی این بازی می توانید نقشه ای از راهرو و آشپزخانه و... روی یک کاغذ تهیه کنید. بعد از این کار اسباب بازی یا یک وسیله را در مکان های داخلی نقشه پنهان کنید و مکان قرار گیری آن را روی نقشه علامت بزنید و از فرزندتان بخواهید تا مطابق با سرنخ ها وسیله پنهان شده را بیابد و سطح هوش او‌ را بسنجید.

  • بازی با حس لامسه

در این بازی همان طور که از نامش پیداست کودک باید بتواند با چشم بسته اشیا و اجسام را لمس کند و حدس بزند که چیست. برای ساخت و طراحی این بازی شما فقط به چند وسیله و یک عدد جعبه نیاز دارید. بازی به این صورت انجام می شود که شما اجسام مختلف را درون جعبه پنهان می کنید و از کودک تان می خواهید که با حس لامسه آن ها را تشخیص دهد و کشف کند که چه وسیله ای است.

  • بازی یافتن تفاوت ها

یافتن تفاوت ها یک سرگرمی بسیار عالی برای افراد محسوب می شود. همچنین این بازی می تواند به تقویت بینایی و ذهن شرکت کننده کمک خوبی کند و سبب افزایش تمرکز و دقت کودک شود. علاوه بر این بازی های فکری برای هر سن و سالی مناسب است و از زوال عقل جلوگیری می کند. برای ساخت این بازی در خانه می توانید از تصاویر آماده موجود در اینترنت استفاده کنید و پرینتی از آن ها تهیه کنید و در اختیار کودک تان قرار دهید.

  • بازی حل معما

برای این بازی می توانید از معماهای داخل جستجوگر گوگل، مجلات و... استفاده کنید. برای این که معماهای زیادی در دست داشته باشید، لازم است که معماها را از روزنامه ها و مجلات باطله جدا کنید و به شکل یک دفترچه نگهداری کنید.

نکات مهم در انتخاب بازی فکری

نکاتی برای خرید بازی فکری

برای این که بتوانید یک بازی فکری خوب و مناسب برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه انتخاب کنید، باید نکات مهمی را در نطر بگیرید. بازی های فکری برای اکثر افراد و کودکان اثرات بسیار خوبی دارد اما اگر انتخاب بازی به نحو درست انجام نشود و یک بازی نامناسب با سن خود خریداری کنید، قطعا مشکلاتی به همراه خواهد داشت. در ادامه برخی از موارد مهم که در انتخاب بازی و ساخت، طراحی آن با وسایل ساده در خانه  باید در نظر بگیرید را برای شما مطرح می کنیم:

توجه به سطح و درجه سختی بازی

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب و خرید بازی توجه به سبک آن و همچنین درجه سختی و آسانی بازی است. در کل بازی ها نباید طوری انتخاب شوند بیش از حد سخت و یا بیش از حد آسان باشند. در این حالت کودک هیچ لذتی از بازی نخواهد برد، اگر به این موضوع توجه نکنید کودک به سرعت از بازی کردن دور می شود و علاقه ای به بازی نشان نمی دهد. اگر بازی زیادی آسان باشد برای کودک جذابیتی نخواهد داشت و همچنین اگر زیادی سخت باشد موجب کلافگی و خستگی او می شود. پس در نتیجه سعی کنید بازی را در سطح متوسط انتخاب کنید تا علاقه و اشتیاق کودک هم برای بازی بیشتر شود.

توجه به سن کودک

مهم ترین گزینه برای انتخاب بازی های فکری، توجه کردن به سن کودک است. شما باید توانایی و قابلیت های کودک را در نظر بگیرید و بازی مناسبی برای کودک انتخاب کنید. در واقع کودکان در هر سن و سالی قابلیت ها و توانایی مختلفی دارند، تمام مسائل مهم در انتخاب بازی را در نظر بگیرید تا بتوانید یک بازی خوب و باکیفیت را خریداری کنید.

لذتبخش بودن بازی فکری

شما باید بتوانید یک بازی فکری مهیج و جذاب را در خانه طراحی کنید، تا موجب سرگرمی فرزندان تان شود. اما به طور کلی تعداد زیادی از والدین در زمان ساخت بازی فکری در خانه به این موارد توجه زیادی نمی کنند، که همین امر سبب بی میلی کودک به بازی کردن می شود. شما باید بازی را انتخاب کنید که باب میل کودک باشد و فقط جنبه سرگرم کردن کودک را نداشته باشد. باید ساخت بازی بتواند تاثیرات مثبتی روی شخصبت کودک بگذارد و موجب ایجاد حس خوب در کودک شود.

خلاقیت در ساخت بازی

همیشه باید به دنبال ساخت بازی هایی باشید که در حین بازی کودک فقط نقش بیننده را نداشته باشد. بازی باید خلاقیت کودک را به چالش بکشد و باعث برانگیختگی کودک شود. در واقع بازی های فکری تاثیر بسیار زیادی بر رشد فکری کودک دارد و می تواند ذهن او را تقویت کرده و خلاقیتش را افزایش دهد.

طراحی بازی مشارکتی

طراحی بازی مشارکتی

همیشه سعی کنید دنبال بازی هایی بروید که مشارکت و همکاری را به کودک بیاموزد و این حس را در کودک فعال کند، ممکن است که بازی های انفرادی برای کودکان گزینه بسیار لذت بخشی باشند. شما همیشه سعی کنید بازی های مشاورکتی را اولیت خود قرار دهید. شما باید بتوانید روحیه شکست و موفقیت را در شخصیت کودک جای دهید تا کودک با این ویژگی بزرگ شود.

تاثیر بازی بر شخصیت کودک

همان طور که می دانید انواع بازی های فکری برای ورزش و تمرین مغز بسیار مفید هستند، در واقع انواع چالش ها می توانند هوش و توانایی کودک را تقویت کنند و راه حلی متناسب با حل چالش را به فرد بیاموزد. بدن فرد همان طور که نیاز به فعالیت بدنی و تغذیه دارد، به تقویت توانایی و هوش نیز نیاز دارد. پژوهشگران این عقیده را دارند اکثر کودکانی که از انجام انواع بازی های سن خود محروم هستند در واقع بخش عظیمی از فرایند شکل گیری شخصیتی و روحی آن ها در زمان بزرگسالی دچار خلل خواهد شد.

امروزه کمپانی های مختلفی اقدام به تولید بازی های فکری برای رده های سنی گوناگون می کنند، اما الزامی وجود ندارد که حتما بازی های گران را خریداری کنید، شما می توانید انواع بازی های ساده را در خانه بسازید و خلاقیت و نبوغ فرزندتان را با بازی های ساده فعال کنید. به طور کلی انجام بازی های فکری و ساخت آن ها در خانه بسیار لذت بخش تر از بازی های آماده خریداری شده است. حال اگر بازی توسط شما و کودک آماده شود قطعا تاثیرات مثبت بیشتری هم روی کودک خواهد گذاشت، شما باید بدانید که با کودک رابطه ای دوستانه و عاطفی برقرار کنید، که یکی از دستاوردهای با ارزش به شمار می رود.

فواید بازی فکری برای مهارت اجتماعی کودک

از فواید و ساخت بازی فکری در خانه برای کودک می توان گفت که کودک در روند بازی هم بازی و هم فکر دارد. در فرآیند بازی کودکان در توجه، تمرکز و همچنین نتیجه گیری ها یاری دهنده همدیگر هستند. در واقع کودکان افکار و ایده های خودشان را با همسن و سالانشان در میان می گذارند، و به تجزیه و تحلیل یافته های ذهنی در جمع خود می پردازند که در این صورت به ایده ها و نتایجی می رسند. علاوه بر تمام این موارد مسؤلیت پذیری کودکان در بین رقبا افزایش می یابد و روحیه مدارا، و مدیریت روابط  تقویت می شود که از فواید بازی های فکری برای کودکان است.

فواید بازی فکری برای شخصیت روانی و فردی

رشد اجتماعی در کودک بسیار مهم است، اگر می خواهید که کودکان شما عملکرد نیرومندی در اجتماع داشته باشند، باید ابتدا روی زمینه های فردی آن ها تمرکز کنید.

فواید بازی فکری برای شخصیت روانی و فردی

تقویت اعتماد بنفس

 یکی دیگر از فواید بازی های فکری برای کودکان، تقویت اعتماد بنفس است‌. باید نوع و سبک بازی با سن کودک همخوانی داشته باشد، تا کودک بتواند از بازی کردن لذت کافی را ببرد.

کاهش استرس

 مهمترین و بهترین فایده بازی های فکری کاهش استرس می باشد. بازی های فکری موجب کاهش فشار روانی و استرس در کودکان و بزرگسالان می شود، همچنین افکار آشفته را سروسامان می دهد. برای حل مسائل و در راستای عملکرد ذهن بسیار موثر هستند.

نتایج بازی های فکری در بلند مدت

توانایی های مغزی در سنین کودکی، تاثیرات مثبی در بزرگسالی دارد. تقویت توجه، تمرکز و ادراک در مراحل مختلف زندگی موجب افزایش سلامت روانی هر فرد می شود و اگر در کودکی تقویت شود در بزرگسالی تاثیر ماندگارتری خواهد داشت. در این صورت کودک استقال بیشتری می یابد و اتکا به خود و حس مسئولیت پذیری در او رشد می کند. بازی های فکری از خطراتی همچون آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می کند و این یک مزیت برای هر فرد محسوب می شود.

جمع بندی

هر چیزی که در دوران کودکی به فرزند خود آموزش می دهید در واقع اندوخته ای باارزش برای زندگی بزرگسالی او خواهد بود. کودکی که در این دوره به نحو صحیح مراحل شخصیت سازی را طی کند قطعا در بزرگسالی کمتر آسیب می بیند. در ساخت بازی های فکری سعی کنید به فرزندتان انرژی و اعتماد به نفس دهید و با تشویق فراوان او را به بازی های فکر علاقمند کنید. بازی های فکری در سبک های مختلفی وجود دارند، هر فرد با توجه به سلیقه و توانایی خود یک بازی را انتخاب می کند. شما می توانید بازی را از سایت بازیمود خریداری کنید تا یک بازی باکیفیت را داشته باشید و از بازی کردن لذت ببرید.